ARTİL BLOG

Eğitim profesyonellerinin günlüğü!

 

İş Dünyasının Beş Gerçeği

21. yüzyılda şirketler, insanlık tarihi boyunca görülmedik boyutlarda bir değişimle karşı karşıyadırlar. Çok yakın zamana kadar, organizasyonlar kökenleri iki bin yıl öncesine giden ve Roma ordusu ile Hıristiyan kilisesinin yapılanmasına ve anlayışına dayalı bir yönetim yaklaşımına sahip olmuşlar ve bununla belirli bir başarı çizgisi yakalamışlardır.

Zor Dönemlerde Yaşamak

Her insanın uzun ya da kısa yaşamında son derece acı veren zor durumlarla karşılaşma olasılığı vardır. Bazen bu durumlar oldukça sık yaşanır ve birbiri ardına gelir. Böyle dönemlerde insan bu acıların sonunun gelmeyeceğini ve asla iyileşemeyeceğini düşünür. Ancak, bir şekilde acılar sonlanır, yaşam devam eder. İnsanın en kötü günlerim dediği dönemler geride kalır, yaşanan olumsuz ve karamsar duygular unutulur. Sonuçta, insan istese de istemese de bir şekilde yaşama tutunur, yaşama arzusu ve sevinci geri döner.

Finansal Risk Yönetiminin Olmazsa Olmazı “Hedging” Nedir?

Hedging en basit anlatımıyla gelecekte oluşabilecek finansal risklerden korunmayı hedefleyen bir yöntemdir; bir tür sigorta olarak da tanımlanabilir. Sigorta işlemiyle hedging arasındaki en büyük fark ise, sigorta işleminde riske konu olay gerçekleştiğinde ödediğiniz prim karşılığında oluşacak tüm zararınızı poliçede belirtilen şartlar doğrultusunda karşılanabiliyorken, hedging işleminde olası tüm riskten ve etkilerinden korunmanın garantisi yoktur.

 

Parlayan Yıldızlar

Bu haftanın ilk yarısı, içeride veri akışı açısından oldukça sakin. Bunu fırsat bilerek dünFinancial Times’ta “Gelişmekte Olan Piyasaların Yıldızı Parlıyor” başlığı ile yayınlanan bir yazıdan bazı bölümleri paylaşayım istedim.

Merkezde,Gelişmekte Olan Piyasalar(GOP) olunca haliyle Türkiye de var.

 

 

Atatürk'ün Şair Tarafı...

İnsan

Gelenler adamdı, buldukları insandı
İnsan yalnız Tanrının yarattığı mâhluk
İnsan mâhluktan, adam insandan çıktı.
Tanrının insanı yer ve içer.
İnsanın adamı düşünür ve yaratır.


Mustafa Kemal Atatürk

 

 

 

 

Kategori: Blog
Gösterim: 38367

 

Brad Pitt'den İK Analitik Dersi

Geçenlerde bir uçak yolculuğunda Kazanma Hırsı (Moneyball) filmi de seçeneklerden biri olunca, sadece Brad Pitt için açıverdim. Başkası olsa, beyzbolla ilgili bir filmi hayatta izlemem... Gerçekten de dünyanın en büyük spor ekonomilerinden biri olsa da, şu Amerikalılar ne anlıyor bu oyundan, hiç bilmiyorum!..

 

ARTİL

Blog


ARTİL

Popüler Etiketler


ARTİL

Blog