ARTİL BLOG

Eğitim profesyonellerinin günlüğü!

 

ÜÇ KIZKARDEŞ; UMUT, İNANÇ VE SEVGİ - Esra Pulak


Umut, İnanç ve Sevgi...

Üçü hep birlikte hareket ediyor, ancak çoğu zaman umut önden gitmek istiyor, inanç ve sevgiyi  bekliyor...

Bu üçlü ilişkide sevgi kızkardeşlerin büyük olanı. Sevgi var ise yaşamın için inancın ve umudun olması daha kolay. Ümidi bir inanan olmak besliyor ve umut dolu olmak için hayatı sevmek gerekiyor.

Umut; hayatın içindeyken herşeyin güzel, yolunda ve iyi gideceğine dair bir güven hali. Ancak ümit etmenin  iki şekli var. Biri öz'den geliyor, diğeri ego'dan.

Öz'den gelen umutta o güven hali hep mevcut. Hayatı; inişleriyle, çıkışlarıyla, güzellikleriyle, hayal kırıklıklarıyla, kayıplarla, kazançlarla, kalp kırıklıklarıyla bir yolculuk olarak kabul ederek ümit ettiğinde ruh  besleniyor. Kendini akışla hizaladığında evrene ait olmayı tecrübe etmeye başlıyorsun. Canlılığınla temas kurabiliyor, sadece varoluşunun keyfine varabiliyorsun. Akışa güvenerek ümit etmek yaşantına yepyeni olasılıkları, şaşkınlıkla izlenecek mucizeleri, muhteşem rastlantıları getirecektir. Bu olasılıklara ve mucizelere açık olmak için ise öncelikle akışa güvenmen şart. Varlığınla sürekli temas halinde olman gerekiyor. Ve tüm ihtimallere, olasılıklara açık olman, hayatın getireceği herşeye razı olman, akışa kayıtsız şartsız güven duyman gerekiyor.

Ego'dan gelen umutta ise o kayıtsız şartsız güven hali pek mevcut değil. Orada şimdiki an pek kabul görmüyor, an'da  hep  birşeylerin ters gittiğine inanılıyor ve ego; her ne oluyorsa, yarın daha güzel, daha iyi olacağına dair bir umutla besleniyor. Tüm olasılıklar kaygıyla dolu. Hoş olmayan ihtimaller düşünülmek dahi istenmiyor. Hayat sadece iyilik ve güzellik getirmeli, herşey benim istediğim gibi olmalı, ve mutlaka olmalı yönünde bir umut var. Bu tarz ümit etme özgürleştirmiyor, sınırlıyor. Güven duygusu yok, akışa teslimiyet yok.

Öz'den ümit etmek seni hakiki potansiyeline ulaştırabilir. Sahiden kim olduğunu keşfetmen için hayata açık olman, her an herşeyin olabilirliğini kabullenerek, mucizelere, ve hatta mucizeyi yaratanın da kendi umutların olduğuna inanmanla bu mümkün... Ve yaşamı, içinde barındırdığı tüm canlılarla severek, çok severek... inanarak... umut'la...

Blog yazarı : Esra Pulak

http://www.esrapulak.blogspot.com.tr

 

ARTİL

Blog


ARTİL

Popüler Etiketler


ARTİL

Blog