ARTİL BLOG

Eğitim profesyonellerinin günlüğü!

 

JOHN NASH, OYUN TEORİSİ, AKIL OYUNLARI - Arzu Şenel


"Aklın gücünden kuvvetli olan tek şey kalbin cesaretidir." John Nash


 

John Forbes Nash, 1928 doğumlu Amerikalı matematikçi… Oyun teorisi ve diferansiyel geometri üzerine çalışan Nash, 1994 Nobel Ekonomi Ödülü’nün de sahibi. Daha geniş kitleler tarafından tanınmasını 2001 yılı Aralık ayında vizyonda olan “Akıl Oyunları” adlı filmde, Russell Crowe tarafından canlandırılmasına borçlu… Film de bol ödüllü..

 

Filmi seyrederken, bir ekonomist olma yolunda Hacettepe Beytepe Kampüsü’ndeki derslerde en çok duyduğum isimlerden biri, Adam Smith konu olunca daha bir dikkat kesilmiştim. O sahneyi tekrar hatırlamak istedim… Bilimin gerçek hayata yansımasının biraz farklı bir yolla da olsa en güzel örneği bence:)

 

Ve John Nash bir trafik kazasında eşiyle birlikte bu dünyaya veda etti.. Huzur içinde uyusunlar…

 

İlk defa 1944 yılında Neumann ve Morgenstern tarafından ortaya atılan Oyun Teorisi, kaynakların kıt olduğu bir ortamda amaçlarını gerçeklemeye çalışan iki ya da daha fazla sayıda karar vericinin rekabetini anlatır. 4 yıl boyunca kıt kaynaklar zihnime kıtlık bilincini işlemiş olabilir… Ekonomi kitaplarındaki tüm tanımlar bu kıt kaynaklarla başlar…

 

Neumann ve Morgenstern bu rekabet problemini rekabetçi ve işbirlikçi durumlara göre formüle etmişler ve geliştirdikleri yönteme de Oyun Teorisi adını vermişlerdir. Daha sonra 1954 yılında Nash, hem rekabetçi hem de işbirlikçi oyunlarda kullanılabilecek bir denge kavramını ortaya çıkarmıştır. Oyun Teorisi, belirli bir hedefe yönelik karar verme gücüne sahip birimlerden oluşan sistemleri incelemekte kullanılan matematiksel bir yöntemdir.

 

Matematikteki realitenin içinde rekabet ve işbirliği kavramlarının birarada olmasına dikkat çekmek isterim…

 

Tekrar hatırlamak isterseniz o sahneyi link aşağıda;

 

http://www.izlesene.com/video/nash-dengesi-oyun-teorisi-nash-equilibriumgame-theory-akil-oyunlari-bar-sahnesi/6393547

 

Arzu Şenel

 

ARTİL

Blog


ARTİL

Popüler Etiketler


ARTİL

Blog